Yetişkin
Çocuk
Bu Akşam Bu Haftasonu
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Kapadokya, insanların doğanın sunduğu kolay işlenebilen ve oyulabilen “tufa” adı verilen kayaları kullanarak daha ilgi çekici hale getirdiği bir bölgedir.

 

Klasik Kapadokya turu, eski zamanlarda, farklı bir doğal yerleşimdeki dini, askeri ve günlük hayata dair derin bir içgörü sağlarken, bir yandan da sizi Kapadokya’nın en yüksek ve en alçak noktalarındaki muhteşem panaromik manzaralara götürecek.

 

Gününüze Exedra Hotel Cappadocia’da enfes bir kahvaltıyla başladıktan sonra, günün geri kalanına grupla beraber unutulmaz bir deneyimle devam edeceksiniz. Şoförünüz ve rehberiniz, saat 09:15-09:30 arasında sizi otelden alacak.

 

İlk durağımız, bölgedeki en yüksek nokta olan (yaklaşık 180 metre) ÜÇHİSAR KALESİ, tarih boyunca gözetleme noktası olarak askeri amaçla kullanılmış olup günümüzde çevredeki vadilere 360 derece panaromik görüş sağlayan en popüler noktadır.

 

Kalenin ardından, Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yerine, AÇIKHAVAMÜZESİ’ne gideceksiniz. Burada, tarihi milattan sonra 10-12. yüzyıllara dayanan birçok müze bulunmaktadır. Bu müzelerin tümü Hristiyan yerlileri tarafından oyulmuş ve doğal boyalarla boyanmıştır. Kilisedeki duvar resimlerinin hepsi, İsa Peygamber, Meryem Ana ve Azizlerin hayatını anlatır.

 

Turda sıradaki durağınız olan eski Yunan köyü ÇAVUŞİN, Göreme’ye 4 kilometre uzaklıkta yer alır. Bu eski köy, bölgeye kayaların düşmesi nedeniyle büyük ölçüde terk edilmiştir. Çavuşin’de ziyaret edebileceğiniz, tarihi 5. yüzyıla dayanan Vaftizci Yahya Kilisesi’nin duvar resimleri ise 6., 7. ve 8. yüzyılda yapılmıştır. Gül Vadisi’nin (pembe renkli kayalar) manzarası bu köyden muhteşem gözükür. Çavuşin’in ardından konik gövdeli peribacalarını ve zamanında rahiplerin inzivaya çekildiklerinde kaldığı “Rahipler Vadisi”ni barındıran Paşabağ’a geçeceksiniz.

 

AVANOS, eski ve modern atölyelerinde, Kızılırmak'ın kıyılarından elde edilen kırmızı kille ustalıkla oluşturulan çömlekleriyle meşhurdur. Kızılırmak Türkiye'nin en uzun nehri olup (1355 km) Hitit döneminden beri kullanılmakta olan kırmızı kili Doğu Anadolu'dan Karadeniz kıyılarına taşır.

 

DEVRENT VADİSİ, meşhur kaya oluşumlarından dolayı Hayal Vadisi olarak da adlandırılır. Tur rehberiniz size vadi hakkında bilgi verirken, peri bacalarında rüzgarı dinleyip hayal gücünüzü serbest bırakırsanız yeni görsel keşiflerde bulunabilirsiniz.

 

Ağırlıklı olarak Ürgüp dolaylarında bulunan şapkalı “PERİ BACALARI” konik gövdeli olup, en tepesinde bir kaya yer alır. Konik gövde; tufa ve volkanik külden inşa edilmiştir. Şapkası ise lahar veya ignimbrit gibi daha sert ve daha dayanıklı bir kayadan oluşur. Ürgüp’ün simgesi olan ve kutsal ruh peribacaları olarak adlandırılan peribacalarında; anne, baba ve oğul peribacalarını bir arada bulunur.

 

Tur sırasında ayrıca, orijinal Türk halılarının ve kilimlerinin halı fabrikasında bölgenin kadınları tarafından yapılışını izleme şansına da sahip olacaksınız. Aynı zamanda bir uzman tarafından, ipek yapımı ve Türk halıların tarihi hakkında detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 

Ücret: Kişi başı 30€

DİĞER TEKLİFLER
SOSYAL OLMAYI SEVİYORUZ
#Exedramoments