Yetişkin
Çocuk
Bu Akşam Bu Haftasonu
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Selime Manastırı ve Yaprakhisar gibi Batı Kapadokya’da görülmesi gereken yerlerin çoğunu içeren bir turdur. Güneşli bir günde, Exedra Hotel Cappadocia’da kahvaltınızı yaptıkran sonra, grupla beraber Batı Kapadokya dönemine açılan bir kapıdan yolculuğunuza başlayacaksınız.

 

Turda görülecek ilk yer, Göreme’nin panaromik manzarası. Bir yandan peribacalarını seyrederken, bir yandan da Kapadokya’nın tarihine ve oluşumuna dair bilgi alacaksınız

 

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ, yaklaşık 80 metre derinlikte olup bölgede şimdiye kadar keşfedilmiş olan en derin yeraltı yapısı ve en eski yerleşim yeridir. 8. yy– 12. yy arasında Arap-Bizans savaşları sırasında kapsamlı şekilde kullanılmıştır. Diğer yeraltı şehirlerinin çoğunda olduğu gibi Derinkuyu’da da düşmanlardan kaçmak için diğer şehirlerle bağlantı kuran tünel bağlantıları bulunur.

 

IHLARA VADİSİ, yaklaşık 100 metre yükseliğinde dik yamaçlara sahip, Melendiz Çayı’na ev sahipliği yapan 16 kilometre uzunluğunda muhteşem bir vadidir. Bu vadi ilk olarak 4. yüzyılda, Romalılar’dan kaçan Hristiyanların yerleşim yeri olmuştur. Hem yukarıdan hem de içeriden harika bir manzaraya sahip olan Ihlara Vadisi, 11. - 13. Yüzyıllarda Bizans Rumlar’ı tarafından oyulmuş olan, yaklaşık 60 kilise, manastır ve mağarayı barındırır. Bu kanyon, basit tesisler haricinde uygarlık tarafından neredeyse el değmemiş durumda olup; akıntının yatıştırıcı müziği, kuş sesleri ve verimli bitki örtüsü ile daha keyifli bir hal alır.

 

BELİSIRMA KÖYÜ, antik adı Peristrema olan eski Yunan yerleşim yerlerinden biridir. Ihlara Vadisi’ndeki yürüyüş rotasının ortasında yer alan bu köy, piramit şekilli peribacalarının yanı sıra, kayaya oyulmuş etkileyici bir manastırı da içinde barındırır.

 

Öğle yemeğinden sonra rehberiniz sizi eşsiz bir yere, YAPRAKHİSAR’a götürecek. Burada konik gövdeli peribacalarının en güzel örneklerini göreceksiniz. Yaprakhisar, Yıldız Savaşları (Star Wars) film setine oldukça benzediği için aynı zamanda “Yıldız Savaşları Film Seti” olarak da bilinmektedir.

 

Turumuz, film setini andıran bir diğer yer olan Selime Manastırı ile devam edecek. Bu manastır ilk bakışta bir kaleyi andırsa da, içinde bulunan sığınaklar, tapınaklar, yatak odaları, depolar ve ve büyük katedral, buranın bir manastır olarak kullanıldığının kanıtıdır. Burada, Selime Köyü’nün göz kamaştırıcı manzarası eşliğinde Kapadokya’daki manastır hayatı hakkında bilgi edineceksiniz.

 

GÜVERCİNLİK VADİSİ, adını, döküntüleri gübre olarak kullanılmak üzere kayalara yapılan sayısız güvercin yuvasından alır. Bir sonraki durağımız ise oniks taşı hakkında bilgi verilecek olan ONYX Atölyesi.

 

Ücret: Kişi başı 35€

DİĞER TEKLİFLER
SOSYAL OLMAYI SEVİYORUZ
#Exedramoments